ELJ-QE5N6DFA
Manufacturer
Description
FIXED IND 5.6NH 600MA 110 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
600mA
DC Resistance (DCR)
110 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
6GHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Inductance
5.6nH
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Q @ Freq
15 @ 100MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Type
Multilayer
Related Product
ELJ-QE5N6DFA
5.6nH Unshielded Multilayer Inductor 600mA 110 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
ELJ-QE5N6DFA
FIXED IND 5.6NH 600MA 110 MOHM