ELL-6GM4R7N
Manufacturer
Description
4.7µH Shielded Wirewound Inductor 1.25A 78 mOhm Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
M Series, ELL6xM Type
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
1.25A
DC Resistance (DCR)
78 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.062" (1.60mm)
Inductance
4.7µH
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
Ratings
Series
M
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
ELL-6GM4R7N
FIXED IND 4.7UH 1.25A 78 MOHM