ELL-6PG3R9N
Manufacturer
Description
3.9µH Shielded Wirewound Inductor 1.9A 51 mOhm Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
ELL-6(GG,PG)zzzz View All Specifications
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
G Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
1.6A
Current Rating
1.9A
DC Resistance (DCR)
51 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
3.9µH
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
G
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
ELL-6PG3R9N
FIXED IND 3.9UH 1.9A 51 MOHM SMD
ELL-6PG3R9N