ETQ-P5M4R7YFM
Manufacturer
Description
FIXED IND 4.7UH 6.3A 20.4 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
6.3A
DC Resistance (DCR)
20.4 mOhm
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)
Inductance
4.7µH
Material - Core
Metal Composite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
ETQ-P5M4R7YFM
4.7µH Shielded Wirewound Inductor 8A 23 mOhm Max Nonstandard
ETQ-P5M4R7YFM
FIXED IND 4.7UH 6.3A 20.4 MOHM