FDSD0420-H-1R0M=P3
Manufacturer
Murata Electronics
Description
1µH Shielded Wirewound Inductor 5.1A 29 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
FDSD0420 Type
Featured Product
Toko FDxx Series Inductors
Online Catalog
FDSD Series
Video File
Hotenda Daily - Murata Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
6.8A
Current Rating
5.1A
DC Resistance (DCR)
29 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.078" (2.00mm)
Inductance
1µH
Manufacturer
Murata Electronics North America
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
FDSD0420
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
FDSD0420-H-1R0M=P3
IND 1.0 UH SMD
FDSD0420-H-1R0M=P3
IND 1.0 UH SMD