FDSD0420-H-1R5M=P3
Manufacturer
Murata Electronics
Description
1.5µH Shielded Wirewound Inductor 4.3A 36 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
FDSD0420 Type
Featured Product
Toko FDxx Series Inductors
Online Catalog
FDSD Series
Video File
Hotenda Daily - Murata Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
5.7A
Current Rating
4.3A
DC Resistance (DCR)
36 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.078" (2.00mm)
Inductance
1.5µH
Manufacturer
Murata Electronics North America
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
FDSD0420
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
FDSD0420-H-1R5M=P3
IND 1.5 UH SMD
FDSD0420-H-1R5M=P3
IND 1.5 UH SMD