HCM0703-1R0-R
Manufacturer
Eaton (formerly Cooper Bussmann)
Description
1µH Shielded Wirewound Inductor 11A 10 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
HCM0703 Series Datasheet
Featured Product
HCM Series High Current Power Inductors
Online Catalog
HCM Series
PCN Design/Specification
HCM0703-yyy-R 04/Mar/2016
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
22A
Current Rating
11A
DC Resistance (DCR)
10 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
1µH
Manufacturer
Eaton
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
HCM0703
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.280" L x 0.260" W (7.10mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
HCM0703-1R0-R
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD
HCM0703-1R0-R
FIXED IND 1UH 11A 10 MOHM SMD