HL02120GTTR
Manufacturer
AVX Corporation
Description
FIXED IND 12NH 210MA 756 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
Current Rating
210mA
DC Resistance (DCR)
756 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
3.08GHz
Frequency - Test
450MHz
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)
Inductance
12nH
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq
32 @ 450MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.039" L x 0.023" W (1.00mm x 0.58mm)
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±2%
Type
Multilayer
Related Product
HL02120GTTR
12nH Unshielded Multilayer Inductor 210mA 756 mOhm Max 0402 (1005 Metric)
HL02120GTTR
FIXED IND 12NH 210MA 756 MOHM