IHLP2020BZER3R3M01
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
3.3µH Shielded Molded Inductor 3.3A 85.5 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
IHLP2020BZ
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
IHLP® Surface-Mount Power Inductors
Online Catalog
IHLP® Series
Product Training Modules
IHLP Inductor Series
Video File
IHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
8.5A
Current Rating
3.3A
DC Resistance (DCR)
85.5 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
30MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
3.3µH
Manufacturer
Vishay Dale
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
IHLP-2020BZ-01
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Tolerance
±20%
Type
Molded
Related Product
IHLP2020BZER3R3M01
FIXED IND 3.3UH 3.3A 85.5 MOHM
IHLP2020BZER3R3M01
FIXED IND 3.3UH 3.3A 85.5 MOHM