IHLP2020BZER6R8M01
Manufacturer
Vishay/Dale
Description
FIXED IND 6.8UH 2.4A 150 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
4.3A
Current Rating
2.4A
DC Resistance (DCR)
150 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
21MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Inductance
6.8µH
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Molded
Related Product
IHLP2020BZER6R8M01
6.8µH Shielded Molded Inductor 2.4A 150 mOhm Max Nonstandard
IHLP2020BZER6R8M01
FIXED IND 6.8UH 2.4A 150 MOHM