IHLP2020CZER3R3M11
Description
3.3µH Shielded Molded Inductor 5.5A 40.4 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
Datasheets
IHLP-2020CZ-11
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
IHLP® Series
Product Training Modules
IHLP Inductor Series
Video File
IHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Current - Saturation
7A
Current Rating
5.5A
DC Resistance (DCR)
40.4 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
29MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
3.3µH
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
IHLP-2020CZ-11
Size / Dimension
0.216" L x 0.204" W (5.49mm x 5.18mm)
Tolerance
±20%
Related Product
IHLP2020CZER3R3M11
FIXED IND 3.3UH 5.5A 40.4 MOHM
IHLP2020CZER3R3M11
FIXED IND 3.3UH 5.5A 40.4 MOHM