IHLP5050FDER1R0M01
Description
1µH Shielded Molded Inductor 32A 2 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
250
Datasheets
IHLP5050FD-01 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
IHLP® Surface-Mount Power Inductors
Online Catalog
IHLP® Series
PCN Assembly/Origin
PCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
Product Training Modules
IHLP Inductor Series
Video File
IHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Current - Saturation
49A
Current Rating
32A
DC Resistance (DCR)
2 mOhm Max
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Inductance
1µH
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
IHLP-5050FD-01
Size / Dimension
0.520" L x 0.508" W (13.20mm x 12.90mm)
Tolerance
±20%
Related Product
IHLP5050FDER1R0M01
FIXED IND 1UH 32A 2 MOHM SMD
IHLP5050FDER1R0M01
FIXED IND 1UH 32A 2 MOHM SMD