IHLP6767DZER6R8M11
Description
6.8µH Shielded Molded Inductor 14.5A 13.79 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
250
Datasheets
IHLP-6767DZ-11
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
IHLP® Surface-Mount Power Inductors
IHLP® Low-Profile, High-Current Inductors in 6767 Case
PCN Assembly/Origin
PCN-DI-192-2014 Rev 1 04/Mar/2014
IHLP 5050,6767 19/Sep/2014
Product Training Modules
IHLP Inductor Series
Video File
IHLP® Power Inductor Saturation Current Performance Test
Current - Saturation
10.5A
Current Rating
14.5A
DC Resistance (DCR)
13.79 mOhm Max
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Inductance
6.8µH
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
IHLP-6767DZ-11
Size / Dimension
0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Tolerance
±20%
Related Product
IHLP6767DZER6R8M11
FIXED IND 6.8UH 14.5A 13.79 MOHM
IHLP6767DZER6R8M11