L-07C5N6TV6T
Manufacturer
Johanson Technology
Description
5.6nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 270 mOhm Max 0402 (1005 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
RF Ceramic Chip Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
270 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
5.4GHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Inductance
5.6nH
Manufacturer
Johanson Technology Inc.
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Ratings
Series
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Type
Multilayer
Related Product
L-07C5N6TV6T
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM
L-07C5N6TV6T
FIXED IND 5.6NH 300MA 270 MOHM