LGJ12565TS-101M1R6-H
Manufacturer
TDK Corporation
Description
100µH Shielded Wirewound Inductor 1.9A 123 mOhm 2-SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
Datasheets
LGJ12565TS-H Series Datasheet
LGJ12565TS-H Series Brief
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
LGJ Inductor Series
Online Catalog
LGJ Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
1.6A
Current Rating
1.9A
DC Resistance (DCR)
123 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Inductance
100µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
2-SMD
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
AEC-Q200
Series
LGJ
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
LGJ12565TS-101M1R6-H
FIXED IND 100UH 1.9A 123 MOHM
LGJ12565TS-101M1R6-H
FIXED IND 100UH 1.9A 123 MOHM