LGJ7045TC-4R7N-D
Manufacturer
TDK Corporation
Description
4.7µH Shielded Wirewound Inductor 3.6A 20 mOhm Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
LGJ7045TC-D Series Datasheet
LGJ7045TC-D Series Brief
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
LGJ Inductor Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
4.1A
Current Rating
3.6A
DC Resistance (DCR)
20 mOhm
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Inductance
4.7µH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued
Q @ Freq
Ratings
AEC-Q200
Series
LGJ
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.283" L x 0.272" W (7.20mm x 6.90mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
LGJ7045TC-4R7N-D
FIXED IND 4.7UH 3.6A 20 MOHM SMD
LGJ7045TC-4R7N-D