LQG15HH6N8J02D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
FIXED IND 6.8NH 300MA 240 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
240 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
4.5GHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Inductance
6.8nH
Material - Core
Air
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Type
Multilayer
Related Product
LQG15HH6N8J02D
6.8nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 240 mOhm Max 0402 (1005 Metric)
LQG15HH6N8J02D
FIXED IND 6.8NH 300MA 240 MOHM