LQH2HPN1R5MGRL
Manufacturer
Murata Electronics
Description
1.5µH Shielded Wirewound Inductor 1.85A 104.4 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
LQH2HPN1R5MGRx
Chip Inductors Catalog
LQH2HPNyyyMGRL Specification
Online Catalog
LQH Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
1.7A
Current Rating
1.85A
DC Resistance (DCR)
104.4 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
90MHz
Frequency - Test
1MHz
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Inductance
1.5µH
Manufacturer
Murata Electronics North America
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
LQH2HPN_GR
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
LQH2HPN1R5MGRL
FIXED IND 1.5UH 1.85A 104.4 MOHM
LQH2HPN1R5MGRL