LQH43NN242K03L
Manufacturer
Murata Electronics
Description
2.4mH Unshielded Wirewound Inductor 25mA 53 Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
Datasheets
LQH43NNyyyy03L Series Specification
Online Catalog
LQH Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
25mA
DC Resistance (DCR)
53 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
1.2MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Inductance
2.4mH
Manufacturer
Murata Electronics North America
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
40 @ 252kHz
Ratings
Series
LQH43NN_03
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
LQH43NN242K03L
FIXED IND 2.4MH 25MA 53 OHM SMD
LQH43NN242K03L