LQP03TN56NH02D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
FIXED IND 56NH 100MA 3.9 OHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
100mA
DC Resistance (DCR)
3.9 Ohm Max
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Frequency - Test
300MHz
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)
Inductance
56nH
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Q @ Freq
9 @ 300MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Supplier Device Package
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±3%
Type
Thin Film
Related Product
LQP03TN56NH02D
LQP03TN56NH02D