LQW18AN6N8C10D
Manufacturer
Murata Electronics
Description
6.8nH Unshielded Wirewound Inductor 900mA 45 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
Chip Coils (SMD) Part Numbering
LQW18A_10 Series
Online Catalog
LQW Series
Product Training Modules
Inductor Products
Chip RF Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
900mA
DC Resistance (DCR)
45 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
7GHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Inductance
6.8nH
Manufacturer
Murata Electronics North America
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
38 @ 250MHz
Ratings
Series
LQW18A_10
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.2nH
Type
Wirewound
Related Product
LQW18AN6N8C10D
FIXED IND 6.8NH 900MA 45 MOHM
LQW18AN6N8C10D
FIXED IND 6.8NH 900MA 45 MOHM