MGV06034R7M-10
Manufacturer
Laird Technologies - Signal Integrity Products
Description
POWER INDUCTOR SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
10A
Current Rating
5.5A
DC Resistance (DCR)
40 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.129" (3.30mm)
Inductance
4.7µH
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.287" L x 0.264" W (7.30mm x 6.70mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
MGV06034R7M-10
4.7µH Shielded Wirewound Inductor 5.5A 40 mOhm Max Nonstandard