MHQ0603P1N6CT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
1.6nH Unshielded Multilayer Inductor 800mA 100 mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MHQ0603P Series, Commercial
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
MHQ Series
Product Training Modules
High Frequency Inductor Family
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
800mA
DC Resistance (DCR)
100 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
10GHz
Frequency - Test
500MHz
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Inductance
1.6nH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Ratings
Series
MHQ-P
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Tolerance
±0.2nH
Type
Multilayer
Related Product
MHQ0603P1N6CT000
FIXED IND 1.6NH 800MA 100 MOHM
MHQ0603P1N6CT000
FIXED IND 1.6NH 800MA 100 MOHM