MHQ0603P27NJT000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
27nH Unshielded Multilayer Inductor 160mA 2.2 Ohm Max 0201 (0603 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
MHQ0603P Series, Commercial
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
MHQ Series
Product Training Modules
High Frequency Inductor Family
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
160mA
DC Resistance (DCR)
2.2 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
2GHz
Frequency - Test
500MHz
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)
Inductance
27nH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
16 @ 500MHz
Ratings
Series
MHQ-P
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.026" L x 0.014" W (0.65mm x 0.35mm)
Tolerance
±5%
Type
Multilayer
Related Product
MHQ0603P27NJT000
FIXED IND 27NH 160MA 2.2 OHM SMD
MHQ0603P27NJT000