MLG0402Q1N6ST000
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 1.6NH 220MA 600 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
Current Rating
220mA
DC Resistance (DCR)
600 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
10GHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.009" (0.22mm)
Inductance
1.6nH
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Q @ Freq
2 @ 100MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Supplier Device Package
01005 (0402 Metric)
Tolerance
±0.3nH
Type
Multilayer
Related Product
MLG0402Q1N6ST000
1.6nH Unshielded Multilayer Inductor 220mA 600 mOhm Max 01005 (0402 Metric)
MLG0402Q1N6ST000
FIXED IND 1.6NH 220MA 600 MOHM