MLG0603P7N5JT000
Description
7.5nH Unshielded Multilayer Inductor 300mA 800 mOhm Max 0201 (0603 Metric)
Ext. Price
Datasheets
MLG0603P Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
MLG Series
Product Training Modules
High Frequency Inductor Family
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
800 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
4GHz
Frequency - Test
500MHz
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)
Inductance
7.5nH
Material - Core
Non-Magnetic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Ratings
Series
MLG-P
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±5%
Related Product
MLG0603P7N5JT000
FIXED IND 7.5NH 300MA 800 MOHM
MLG0603P7N5JT000
FIXED IND 7.5NH 300MA 800 MOHM