MLK1005SR24JTD25
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 240NH 70MA 6.5 OHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
Current Rating
70mA
DC Resistance (DCR)
6.5 Ohm Max
Frequency - Self Resonant
1GHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)
Inductance
240nH
Material - Core
Non-Magnetic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Q @ Freq
6 @ 100MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Type
Multilayer
Related Product
MLK1005SR24JTD25
240nH Unshielded Multilayer Inductor 70mA 6.5 Ohm Max 0402 (1005 Metric)
MLK1005SR24JTD25