NLV25T-082J-EF
Manufacturer
TDK Corporation
Description
82nH Unshielded Wirewound Inductor 300mA 750 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
NLV25-EF Series, Commercial
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Product Training Modules
SMD Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
750 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
900MHz
Frequency - Test
100MHz
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)
Inductance
82nH
Manufacturer
TDK Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued
Q @ Freq
20 @ 100MHz
Ratings
Series
NLV-EF
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Tolerance
±5%
Type
Wirewound
Related Product
NLV25T-082J-EF
FIXED IND 82NH 300MA 750 MOHM
NLV25T-082J-EF
FIXED IND 82NH 300MA 750 MOHM