NR4018T1R0N
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
FIXED IND 1UH 1.83A 36 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
4A
Current Rating
1.83A
DC Resistance (DCR)
36 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
80MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Inductance
1µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Related Product
NR4018T1R0N
1µH Shielded Wirewound Inductor 1.83A 36 mOhm Max Nonstandard
NR4018T1R0N