NR6012T220M
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
22µH Shielded Wirewound Inductor 630mA 530 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
NR Series (H,S,V) Type Datasheet
Featured Product
NR Series Inductors
Product Training Modules
NR Series of RF Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
760mA
Current Rating
630mA
DC Resistance (DCR)
530 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
12MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Inductance
22µH
Manufacturer
Taiyo Yuden
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
Ratings
Series
NR
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Other Names
Standard Package
10
Related Product
NR6012T220M
FIXED IND 22UH 630MA 530 MOHM