NRH2410T6R8MN
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
FIXED IND 6.8UH 570MA 492 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
750mA
Current Rating
570mA
DC Resistance (DCR)
492 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
43MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)
Inductance
6.8µH
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.094" L x 0.094" W (2.40mm x 2.40mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Related Product
NRH2410T6R8MN
6.8µH Shielded Wirewound Inductor 570mA 492 mOhm Max Nonstandard
NRH2410T6R8MN
FIXED IND 6.8UH 570MA 492 MOHM