NRH3012T150MN
Description
15µH Shielded Wirewound Inductor 570mA 540 mOhm Max Nonstandard
Ext. Price
1
Datasheets
NR Series (H,S,V) Type Datasheet
NRH3012T150MNSpec Sheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
NR Series Inductors
Online Catalog
NR, NRH and NRS Series
Product Training Modules
NR Series of RF Inductors
Current - Saturation
530mA
Current Rating
570mA
DC Resistance (DCR)
540 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
26MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Inductance
15µH
Material - Core
Ferrite
Operating Temperature
-25°C ~ 120°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
NRH
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Other Names
Standard Package
1
Related Product
NRH3012T150MN
FIXED IND 15UH 570MA 540 MOHM
NRH3012T150MN
FIXED IND 15UH 570MA 540 MOHM