NRH3012T1R0NNV
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
FIXED IND 1UH 1.71A 57.6 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
2.2A
Current Rating
1.71A
DC Resistance (DCR)
57.6 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
111MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.047" (1.20mm)
Inductance
1µH
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
NRH3012T1R0NNV
1µH Shielded Wirewound Inductor 1.71A 57.6 mOhm Max Nonstandard
NRH3012T1R0NNV
FIXED IND 1UH 1.71A 57.6 MOHM