NRS8030T1R0NJGJ
Manufacturer
Taiyo Yuden
Description
1µH Shielded Wirewound Inductor 6.2A 11.7 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
NR Series (H,S,V) Type Datasheet
NRS8030T1R0NJGJSpec Sheet
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Featured Product
NR Series Inductors
Online Catalog
NR, NRH and NRS Series
Product Training Modules
NR Series of RF Inductors
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
7.8A
Current Rating
6.2A
DC Resistance (DCR)
11.7 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
120MHz
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
1µH
Manufacturer
Taiyo Yuden
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
NRS
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
NRS8030T1R0NJGJ
FIXED IND 1UH 6.2A 11.7 MOHM SMD
NRS8030T1R0NJGJ