PA4301.222NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
2.2µH Shielded Wirewound Inductor 3.15A 24.7 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Datasheets
PA4300.zzzNLT
Featured Product
PA4301 Series Shielded Low Profile Power Inductors
Online Catalog
PA4300 and PA4301 Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
3.15A
DC Resistance (DCR)
24.7 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
2.2µH
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
PA4301
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm)
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
PA4301.222NLT
FIXED IND 2.2UH 3.15A 24.7 MOHM
PA4301.222NLT