PA4340.471NLT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
INDUCTOR, 6.0 X 5.4 X 3.0, 0.47
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
16A
Current Rating
12A
DC Resistance (DCR)
7.4 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Inductance
470nH
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.236" L x 0.213" W (6.00mm x 5.40mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Molded
Related Product
PA4340.471NLT
470nH Shielded Molded Inductor 12A 7.4 mOhm Max Nonstandard