PE-0805CM120JTT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
12nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 130 mOhm Max 0805 (2012 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
Datasheets
RF Chip Inductors
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
600mA
DC Resistance (DCR)
130 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
2.9GHz
Frequency - Test
250MHz
Height - Seated (Max)
0.062" (1.58mm)
Inductance
12nH
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
50 @ 500MHz
Ratings
Series
0805CM
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Tolerance
±5%
Type
Wirewound
Related Product
PE-0805CM120JTT
FIXED IND 12NH 600MA 130 MOHM