PE-0805CM390JTT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
FIXED IND 39NH 500MA 230 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
Current Rating
500mA
DC Resistance (DCR)
230 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
1.6GHz
Frequency - Test
250MHz
Height - Seated (Max)
0.062" (1.58mm)
Inductance
39nH
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Q @ Freq
60 @ 500MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Supplier Device Package
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±5%
Type
Wirewound
Related Product
PE-0805CM390JTT
39nH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 230 mOhm Max 0805 (2012 Metric)