PE-1008CM561KTT
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Description
560nH Unshielded Wirewound Inductor 350mA 800 mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
RF Chip Inductors
PCN Packaging
0805,1008 Chip Inductor Series 22/Mar/2015
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
350mA
DC Resistance (DCR)
800 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
425MHz
Frequency - Test
25MHz
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)
Inductance
560nH
Manufacturer
Pulse Electronics Corporation
Material - Core
Ceramic
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Discontinued
Q @ Freq
50 @ 100MHz
Ratings
Series
1008CM
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
PE-1008CM561KTT
FIXED IND 560NH 350MA 800 MOHM
PE-1008CM561KTT
FIXED IND 560NH 350MA 800 MOHM