PM105-330K-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
FIXED IND 33UH 1.5A 120 MOHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
2.9A
Current Rating
1.5A
DC Resistance (DCR)
120 mOhm
Frequency - Self Resonant
10MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Inductance
33µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
25 @ 2.52MHz
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
PM105-330K-RC
33µH Unshielded Wirewound Inductor 1.5A 120 mOhm Nonstandard
PM105-330K-RC