PM1210-181J
Description
180µH Unshielded Inductor 60mA 17 Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Fixed Inductors
Datasheets
PM1210 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Design/Specification
SMD Models Transition Oct/2008
PCN Obsolescence/ EOL
JW Miller Models Oct/2007
Current Rating
60mA
DC Resistance (DCR)
17 Ohm Max
Frequency - Self Resonant
7MHz
Frequency - Test
796kHz
Height - Seated (Max)
0.086" (2.20mm)
Inductance
180µH
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Ratings
Series
PM1210
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Type
Related Product
PM1210-181J
FIXED IND 180UH 60MA 17 OHM SMD