PM1812-120J
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
12µH Unshielded Inductor 225mA 2 Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
3D Model
PM1812.stp
Datasheets
PM1812 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
PCN Design/Specification
SMD Models Transition Oct/2008
PCN Obsolescence/ EOL
JW Miller Models Oct/2007
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
PM1812 Material Declaration
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
225mA
DC Resistance (DCR)
2 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
18MHz
Frequency - Test
2.52MHz
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Inductance
12µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Ratings
Series
PM1812
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±5%
Type
Related Product
PM1812-120J
FIXED IND 12UH 225MA 2 OHM SMD