RLF12560T-5R6N9R2
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 5.6UH 9.2A 8.5 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
9.7A
Current Rating
9.2A
DC Resistance (DCR)
8.5 mOhm
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.185" (4.70mm)
Inductance
5.6µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.504" L x 0.492" W (12.80mm x 12.50mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±30%
Type
Wirewound
Related Product
RLF12560T-5R6N9R2
5.6µH Shielded Wirewound Inductor 9.2A 10.2 mOhm Max Nonstandard
RLF12560T-5R6N9R2
FIXED IND 5.6UH 9.2A 8.5 MOHM