RLF7030T-6R8M2R8-T
Manufacturer
TDK Corporation
Description
FIXED IND 6.8UH 2.8A 44.76 MOHM
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
Current - Saturation
3A
Current Rating
2.8A
DC Resistance (DCR)
44.76 mOhm Max
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Inductance
6.8µH
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Wirewound
Related Product
RLF7030T-6R8M2R8-T
6.8µH Shielded Wirewound Inductor 2.8A 44.76 mOhm Max Nonstandard
RLF7030T-6R8M2R8-T