S0603-47NF1D
Manufacturer
API Delevan
Description
47nH Unshielded Wirewound Inductor 600mA 310 mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
10
Datasheets
S0603 Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
600mA
DC Resistance (DCR)
310 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
2GHz
Frequency - Test
200MHz
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Inductance
47nH
Manufacturer
API Delevan Inc.
Material - Core
Alumina
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Q @ Freq
35 @ 200MHz
Ratings
Series
S0603
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Tolerance
±1%