S1812-473K
Manufacturer
API Delevan
Description
47µH Shielded Inductor 242mA 3.4 Ohm Max 1812 (4532 Metric)
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Datasheets
S1812(R) Series
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
Current Rating
242mA
DC Resistance (DCR)
3.4 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
9MHz
Frequency - Test
2.5MHz
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)
Inductance
47µH
Manufacturer
API Delevan Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Packaging
Digi-Reel®
Part Status
Discontinued
Q @ Freq
50 @ 2.5MHz
Ratings
Series
S1812
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Type
Related Product
S1812-473K
FIXED IND 47UH 242MA 3.4 OHM SMD
S1812-473K