SCRH105R-101
Manufacturer
Signal Transformer
Description
100µH Shielded Inductor 1.42A 253 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
500
Datasheets
SCRH105R Series
Featured Product
SC Series SMD Power Inductors
SCRH105R Series SMT Shielded Power Inductors
Magnetics Solutions
Product Training Modules
Surface Mount Wire Wound Inductors
RoHS Information
RoHS Compliance
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
1.09A
Current Rating
1.42A
DC Resistance (DCR)
253 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
100kHz
Height - Seated (Max)
0.201" (5.10mm)
Inductance
100µH
Manufacturer
Signal Transformer
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
Ratings
Series
SCRH105R
Shielding
Shielded
Size / Dimension
0.413" L x 0.406" W (10.50mm x 10.30mm)
Tolerance
±30%
Type
Related Product
SCRH105R-101
FIXED IND 100UH 1.42A 253 MOHM
SCRH105R-101
FIXED IND 100UH 1.42A 253 MOHM