SDR0805-181KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
180µH Unshielded Wirewound Inductor 510mA 770 mOhm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
1
3D Model
SDR0805.stp
Datasheets
SDR0805 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
SDR Series
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
SDR0805 Series Material Declaration
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
800mA
Current Rating
510mA
DC Resistance (DCR)
770 mOhm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
5MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.209" (5.30mm)
Inductance
180µH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Cut Tape (CT)
Part Status
Active
Q @ Freq
12 @ 796kHz
Ratings
Series
SDR0805
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Popular Parts
SDR-LAB1
INDUCTOR POWER DESIGN KIT SMD
Related Product
SDR0805-181KL
FIXED IND 180UH 510MA 770 MOHM