SDR1005-332KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Description
3.3mH Unshielded Wirewound Inductor 160mA 14 Ohm Max Nonstandard
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Price & Packaging & Delivery
Quantity
Unit Price
Ext. Price
600
3D Model
SDR1005.stp
Datasheets
SDR1005 Series
EDA / CAD Models
Download from Accelerated Designs
Online Catalog
SDR Series
PCN Assembly/Origin
Magnetic products Oct/2013
PCN Design/Specification
S(D,R)R1005 Mounting Base Jun/2010
Product Training Modules
Magnetic Product Overview
RoHS Information
SDR1005 Series Material Declaration
Category
Inductors, Coils, Chokes
Current - Saturation
180mA
Current Rating
160mA
DC Resistance (DCR)
14 Ohm Max
Family
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant
1MHz
Frequency - Test
1kHz
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Inductance
3.3mH
Manufacturer
Bourns Inc.
Material - Core
Ferrite
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Active
Q @ Freq
106 @ 128kHz
Ratings
Series
SDR1005
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
Tolerance
±10%
Type
Wirewound
Related Product
SDR1005-332KL
FIXED IND 3.3MH 160MA 14 OHM SMD