SH150S-0.30-55
Manufacturer
Amgis
Description
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM SMD
Category
Inductors, Coils, Chokes
Family
Fixed Inductors
Current - Saturation
Current Rating
300mA
DC Resistance (DCR)
1 Ohm
Frequency - Self Resonant
Frequency - Test
10kHz
Height - Seated (Max)
0.215" (5.45mm)
Inductance
55µH
Material - Core
Powdered Iron
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
Nonstandard
Q @ Freq
Shielding
Unshielded
Size / Dimension
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Supplier Device Package
Tolerance
±20%
Type
Toroidal
Related Product
SH150S-0.30-55
55µH Unshielded Toroidal Inductor 300mA 1 Ohm Nonstandard
SH150S-0.30-55
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM SMD